ذوق کودکانه امام مسجد

ذوق کودکانه در امام مسجد

حجت الاسلام راستگو معتقد است که امام مسجد باید با کودکان با ذوق کودکانه صحبت کند و با آنها ارتباط زبانی و فکری برقرار کند وبا ایده ها و ابتکارات خلاقانه زمینه جذب آنها در مسجد را فراهم کند.

 

حاج آقا راستگو

 

 

نحوه ارتباط با کودکان در مسجد
امروز با پیشرفت فناوری امام جماعت می تواند با حداقل امکانات بهترین ارتباط را با مردم برقرار کند. به طور مثال امام مسجد می تواند از طریق سایت ها، وبلاگ و شبکه های اجتماعی و با ارسال پیامک های پرمحتوا و مذهبی با اهالی محل ارتباط صمیمانه برقرار کند. زمان گذشته امام جماعت از طریق مسجد با مردم ارتباط برقرار می کرد امروز دیگر لازم نیست، امام جماعت افراد محله را حتما در مسجد ببیند بلکه می تواند با حداقل امکانات و از طریق پیامک و تلفن زدن هم با آن ها ارتباط برقرار کرد. بنابراین تهیه وبلاگ های جمعی برای فعالیت کودکان و نوجوانان بسیار تاثیر گذار است. علاوه بر اینها امام مسجد می تواند با تشکیل گروه هایی در فضاهای مجازی با افراد محله ارتباط برقرار کند.
به اعتقاد من، امام جماعت نقش بسیار مهمی در جاذبه مندی مسجد دارد به این معنا که امام مسجد می تواند، با ایده ها و برنامه های خلاقانه زمینه حضور کودکان و نوجوانان در مسجد را فراهم کند و یا افرادی که توانمندی ها و ابتکارات جالب دارند در مسجد دعوت به همکاری کند تا در مسجد برنامه حضوری و زنده برگزار کنند. به نظر من استفاده از نذورات در برنامه های فرهنگی و اجتماعی تاثیرگذاری و اجر معنوی بسیاری در مردم خواهد داشت.

ذوق کودکانه در امام مسجد برای ارتباط بهتر

امام مسجد باید با کودکان با ذوق کودکانه صحبت کند و با آنها ارتباط زبانی و فکری برقرار کند از طرفی مراعات سن بزرگسالان را داشته باشد. امام جماعتی که نمی تواند با کودکان و خردسالان ارتباط فکری و زبانی برقرار کند از افراد جوان در مسجد برای برقراری و ارتباط با کودکان برای همکاری در مسجد باید استفاده کند. امام مسجد به منزله مدیر مسجد است اگر نتواند با کودکان ارتباط فکری و زبانی برقرار کند، از ائمه جماعات همکار و کارشناسان و مربیان متبحر و توانمند در این زمینه باید بهره بگیرید. همان گونه که ما امام جمعه موقت داریم امام جماعت موقت هم برای چنین مواردی باید استفاده شود تا اگر امام مسجدی نتوانست با کودکان ارتباط برقرار کند از امام جماعت های جوان برای برقرای ارتباط با کودکان استفاده شود.
شکل گیری ارتباط مستمر هر کسی با مسجد، بیش از هر چیز در گرو برقراری ارتباط شایسته امام جماعت مسجد با کودک است.در این میان نقش امام جماعت، خانواده و فضای مسجد امری مسلم و البته قابل تامل است.آماده سازی فضای فیزیکی مسجد، پاکی و نظافت مسجد، توجیه معنوی مخاطبان، حضور مکبر خوش صدا،امام جماعت خوشرو و آشنا با اصول رفتار با کودکان و خادم مهربان خود از دیگر عوامل تاثیر گذار در این زمینه است.
یکی از مواردی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که امام جماعت نباید نماز را طولانی بخواند و مراعات سن کهن سالان، کودکان و معلولان را داشته باشد. باید در مسجد مسابقات مختلف فرهنگی و ورزشی و…برگزار کند و با اختصاص هدایای برای کودکان زمینه جذب و تشویق آنها به مسجد را فراهم کند. علاوه بر اینها امام جماعت باید بین دو نمار کوتاه سخن بگوید تا کلامش تاثیرگذار و رسا باشد و با مطالعه و تحقیق و پژوهش برای مردم سخنرانی داشته باشد امام جماعت مسجد با بهره گیری از افراد توانمند و متخصص در رشته های مختلف در برنامه های مختلف مسجد استفاده کند.

منبع: شبستان

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 17 =